Hosting Kullanım Şartları

Opyon tarafından sunulan hosting hizmeti yasal amaçla kullanılmalıdır. Sunulan hizmetlerin içerisinde barındırılan içerikler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı olamaz.

Hosting paketleri içinde dosya boyutu farketmeksizin zip,rar,exe,bz2,gzip,7zip,isove buna benzer uzantılı dosyaların barındırılması, depolama ve arşivleme amaçlı kullanılması yasaktır. mp4,avi,dat,xvid,3gp,flv,mov,mkv,mpeg,mp3 gibi telifsiz tüm video ve müzik dosya türlerinin barındırılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Bu uzantılı dosyalar depolama amaçlı bir kullanım teşkil ediyorsa (örneğin bir mp3 yada video arşiv sitesi, ftp içinde film saklama vb.) barındırılması yasaktır. Tespit edilmesi durumunda uyarısız silinme hakkını Opyon saklı tutar. Oyun SWF dosyaları depolama ve arşivleme amaçlı kullanıma girdiği için barındırılması yasaktır.

Müşteri tarafından kontrol paneli üzerinden alınan yedekler 12 saat süreyle sunucuda barındırılır ve daha sonra sistem tarafından otomatik olarak kaldırılır.

Web sitenizde telif ihlali yapan bir içerik var ise ve telif ihlal bildirimi tarafımıza gelirse bunu Opyon olarak müşteriye iletmekle mükellefiz. Müşteri bu ihlali yapan içeriği “404 sayfa bulunamadı” uyarısı verecek şekilde 24 saat içerisinde web sitesinden kaldırmak zorundadır. 24 saat içerisinde telif ihlali yapan içeriğin kaldırılmaması durumunda Opyon olarak web sitesini askıya alma hakkını saklı tutarız.

Aşağıda sıralanan sitelerin ve içeriklerin altyapımızda barındırılmasına izin verilmemektedir. Bu içerikteki siteler uyarı yapılmaksızın direkt sunucudan silinir.

E-Mail Servislerinin Kullanımı

Hosting hizmeti başlı başına sadece email hosting gibi kullanılamaz. Email servisi hosting hizmeti ile birlikte sunulan ücretsiz üçüncü parti bir hizmettir. Ana hizmet değildir. Email servisinin kullanılabilmesi için söz konusu web sitesinin tamamiyle Opyon üzerinden yayın yapması gerekmektedir. Site yayını başka bir firmada, email servisi Opyon hizmetinde bulunduğu taktirde yada hizmet üzerinde herhangi bir web sitesi olmayıp sadece email hosting gibi kullanılıyorsa kötü niyet kapsamında hizmet durdurulur.

 Hatalı mail gönderim limiti saatte 5 adettir. Opyon e-posta gönderimlerinde ve alımlarında saatlik limitinde değişikliğe gidebilir.

Hosting paketleri e-mail arşivleme, e-mail depolama gibi amaçla kullanılamaz. Ayrıca bir hostingin tüm e-mail hesaplarında maksimum 3GB disk alanı kullanılabilir, her bir email hesabına maksimum 512 MB disk alanı tanımlanabilir.

Hosting hizmetimizde PHP mail() fonksiyonu yasaklanmış durumdadır.Müşteriler PHP yazılım üzerinden e-posta gönderimi için SMTP protokolünü kullanmalıdır.

Web sitemiz üzerinden satılan tüm hizmetlerde toplu / spam e-posta gönderimleri için kullanılamaz. Opyon gerekli gördüğünde saatlik gönderimlerde kısıtlamaya gidebilir. Şüpheli işlem tespit ettiği e-mail adreslerini askıya alabilir.

Kaynak Kullanımı

Hosting paketleri kendine ait kaynaklara sahiptir.

Tüm hosting paketlerinde ise dosya sayısı limiti (inode) 200.000 adettir. Inode limitinin artırılması mümkün değildir.

Hosting hizmeti veren tüm sunucularımızda uzak mysql bağlantısı (remote MySQL connection) güvenlik nedeniyle kapalıdır. . Kişiye ve siteye özel aktivasyonu güvenlik nedeniyle mümkün değildir. Müşteriler tüm işlemlerini PhpMyAdmin üzerinden gerçekleştirmelidir.

Cronjob (zamanlanmış görevler) hosting sunucularımızın tamamında minimum 15 dakikada bir çalışacak şekilde ayarlanılabilir. Belirtilen dakikanın altında çalışan cron işlemleri bilgi verilmeden silinebilir. Bu konuda hiçbir şekilde istisna sağlanamaz ve silinmesi durumunda Opyon sorumlu tutulamaz.

Yandex arama motorunun dofollow/nofollow tarama yapay zekasına sahip olmaması akabinde var olmayan linkleri indexine almayı deneyerek agresif bir şekilde crawl (tarama) yapması nedeniyle standart olarak engelli durumdadır. Müşteri talebine göre aktif edilebilir.

Web sitemiz üzerinden satışı yapılan hizmetlerin detaylarında sözü edilen kurallar ve limitler suistimale karşılık belirlenmiştir. Buna göre; disk, trafik, CPU ve diğer kaynakların tüketimlerinin bulunduğunuz sunucuyu ve bu sunucuyu paylaşan diğer müşterilerimizi herhangi bir şekilde olumsuz yönde etkileyecek düzeyde olmasına izin verilemez.

Site Taşıma Hizmetinin Kullanılması

Ücretsiz taşıma işlemi sadece kullanıcılara kolaylık sağlanması için sunulan bir hizmettir. Opyon, ücretsiz taşıma işleminin mümkün olup olmadığının ve herhangi bir zaman içerisinde tamamlanacağının garantisini veremez. 

Taşıma işlemi için teknik ekibimiz müşteriye sadece taşıma işleminin ne zaman başlayacağını belirtir. Taşıma işlemleri 18:00 ile 04:00 saatleri arasında gerçekleştirilir. Ücretsiz taşıma işlemi sadece cPanel kontrol panelinden cPanel kontrol paneline geçerli olan ücretsiz bir hizmettir.

Ücretsiz taşıma işlemi hosting paketi başına maximum 1 siteye kadar geçerli olup hizmetin başladığı tarihinden itibaren ilk 5 gün içinde geçerlidir. 

Bu sürecin dışındaki ve 1 sitenin haricindeki taşıma talepleri ücret dahilinde gerçekleştirilir,  site başı vergiler dahil 10 ₺’dir. Farklı kontrol panellerinden taşıma işlemi manuel olarak yapılması gerektiği için ücretsiz taşıma işlemine dahil değildir. Manuel taşıma işlemi talep etmeniz üzerine site başına vergiler dahil 50 TL ücret ile gerçekleştirilebilir.

Ücretsiz taşıma işleminde sitenin sorunsuz taşınma garantisini sunulmamaktadır. Opyon sadece eski hizmet sağlayıcıdan site datalarını kendi sunucularına transfer etmekle mükellef olup sitedeki olası problemlerden dolayı çalışmama sorumluluğu müşteriye aittir. Eski hizmet sağlayıcı firmanın altyapısındaki problemler taşıma işlemini zorlaştırabilir ve tamamen engelleyebilir.

Periyodik Yedekleme

Müşteri sahip olduğu siteleri yedeklemekle yükümlüdür. Firmamız periyodik olarak haftalık ve aylık şekilde yedek alır fakat olası veri kayıplarından firmamız sorumlu tutulamaz.

Opyon, periyodik olarak alınan yedekleri müşteriyle talep edildiğinde paylaşabilir fakat periyodik yedeklerin asıl amacı olası bir felaket durumunda kullanılmasıdır.

Periyodik yedekleme kapsamına girebilecek hosting hizmetinin boyutu maksimum 2500 MB’tır. 2500 MB ve üzeri disk kullanımı yapan hesaplar otomatik olarak yedekleme kapsamı dışına çıkar. Bu tarz durumda yedekleme sorumluluğu müşteriye aittir.

Hosting hizmeti satın alan tüm müşterilerimiz bu şartları kabul etmiş sayılır.